وب سایت رسمی بنیـــاد آموزشی پژوهشی سامـــا

(دارای شناسنامه واحد فرهنگی 100530 و نماد اعتماد رسانه برخط از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

آمار اشتغال دانش آموختگان دکتری

توضیحات تکمیلی وزیر علوم درباره آمار اشتغال فارغ‌التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد

منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در صفحه اینستاگرام خود یک نقل قول ناقص از طرف وی توسط دبیرخانه ستاد نقشه جامع علمی کشور را به شرح زیر اصلاح کرد.
در روز‌های اخیر خبری توسط دبیرخانه ستاد نقشه جامع علمی کشور منتشرشده و در اختیار برخی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت که در مورد اشتغال ۹۰ درصدی دانش آموخته‌های دوره دکتری و اشتغال ۷۰ درصدی دانش آموخته‌های دوره کارشناسی ارشد بود که باید دراین رابطه مطالبی را بیان کنم.
گفتنی است در جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور بحثی مربوط به آمار اشتغال فارغ التحصیلان سال‌های گذشته مطرح بود و گزارشی که وزارت علوم ارائه داد. صرفا معرفی یک روش بود که طی آن با دریافت اطلاعات مربوط به دانش آموخته‌های چندین دانشگاه دولتی کشور و با استفاده از کد ملی آن‌ها و استعلام از سازمان بیمه‌ای مختلف در کشور مشخص می‌شد که چه تعداد این افراد حق بیمه پرداخت می‌کنند.
براین اساس، اطلاعات بیان شده حاصل آماری بود که برای این روش بکارگرفته شده بود و نتایج در جلسه تنها به منظور معرفی روش مطرح شد و مشخص است نمونه استفاده شده در بررسی مذکور با وضعیت تمامی فارغ التحصیلان انطباق ندارد، زیرا تمامی آمار هر گروه بررسی نشده است.
لازم به ذکر است تراکم عدم اشتغال دوره‌های دکتری مربوط به فارغ الحصیلان چند سال گذشته است و دوره‌های قدیمی‌تر شاغل شده‌اند این جلسه در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد و هیچ قرار مصاحبه‌ای وجود نداشت که من رسما خبری برای اطلاع عموم اعلام کرده باشم.
همچنین ، اخیرا ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در خبری اعلام کرد که وزیر علوم در جلسه ۱۱۰ این ستاد عنوان کرده است که حدود ۵۰ درصد از فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی شاغل هستند و در مقطع کارشناسی ارشد این عدد به ۷۰ و در مقطع دکتری این عدد به ۹۰ بالغ شده است.

نظرات (0)

نظری ارسال نشده است

نظر خود را اضافه کنید.

نظر خود را ارسال نمایید.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

منوی موبایل